Stravování

21. března 2008 v 20:09 | Zuzvinka
Stravování
Neexistují zázraky, je nutné dlouhodobě změnit stravovací návyky a udržovat je stále.
Jednostranné a rychlé diety nemají dlouhodobý efekt.
Jezte pravidelně
Jídlo si rozdělte do menších porcí a jezte pravidelně 4 - 6x za den. Způsob stravování formou tří hlavních jídel během dne je již překonanou minulostí. Dlouhý časový odstup mezi jednotlivými denními jídly totiž vyvolává nestabilní hladinu krevního cukru a nedostatečný přísun bílkovin. Navíc při tradičním stravování budete mít zvýšený "pocit hladu" a Vaše tělo bude stimulovat ukládání tuků na úkor ztráty aktivní svalové hmoty. Mezi jídly nic "nezobejte". Interval mezi jednotlivými jídly je individuální, většinou se pohybuje od 1,5 do 3 hodin. Snažte se jíst ještě dříve, než budete mít velký hlad. Pokud jíte až v okamžiku skutečně velkého pocitu hladu, trvá mozku déle si uvědomit, že jíte a většinou sníte více, než ve skutečnosti potřebujete. Naposledy jezte nejpozději 3 hodiny před spaním a samozřejmě jen lehké jídlo.
Snižte příjem kalorií
Omezte kalorická jídla a vybírejte si z jídel s menšími energetickými hodnotami. Váš denní energetický příjem při snižování hmotnosti by se měl pohybovat cca mezi 5.000 - 6.000 kJ (u žen).

Svačina 400 KJ / 95 kcal
Oběd 1.400 KJ / 333 kcal
Svačina 400 KJ / 95 kcal
Večeře 1.400 KJ / 333 kcal
Extra večeře 400 KJ / 95 kcal
Tento doporučovaný denní energetický příjem během snižování hmotnosti může být rozdílný, záleží na několika faktorech jako je pohlaví, věk, zdravotní stav, fyzická a psychická zátěž. U nižšího energetického příjmu je vždy nezbytný lékařský dohled.
Vybírejte si vyváženou potravu
Jezte vyvážená jídla s příjmem všech živin, vybírejte si potraviny bohaté na vitamíny, minerály,
kvalitní bílkoviny, vlákninu, omezte příjem cukrů a tuků (ale není vhodné je zcela vylučovat z jídelníčku). Doporučovaný poměr jednotlivých složek stravy při redukční dietě je: bílkoviny 30%, cukry 40%, tuky 30%, může se lišit dle jednotlivých nároků na zatížení organismu. Nedostatek nebo naopak přebytek každé z těchto složek vede k různým projevům poruch příjmu potravy a může vést k některým onemocněním. Pokud budete dlouhodobě konzumovat jednostranně zaměřenou potravu dojde k nerovnováze
a organismus bude mít tendenci energii více ukládat do tukových zásob (typickým příkladem může být
u velkých tlouštíků příliš konzumovaných cukrů a tuků, tělo i přes nadměrný energetický příjem trpí podvýživou a nedostatkem kvalitních bílkovin a má tendenci o to více shromažďovat energetické zásoby).
V jídelníčku by měla převládat zelenina (300 g denně), dostatek bílkovin (bílé maso, ryby, nízkotučné mléčné výrobky, luštěniny), ovoce, celozrnné pečivo, v omezeném množství pak uzeniny, minimální podíl sladkých a tučných jídel. Z tuků si vybírejte především rostlinné a lisované za studena.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama