Březen 2008

Špenátek ... * Mňam *

26. března 2008 v 23:14 | Zuzvinka

Hubněte se špenátem - budete jako proutek


Špenát je velmi zdravá zelenina obsahující minerály a vitamíny. Také upravuje prostředí ve střevech a uvádí tak do normálu trávení.

Dokonalé obrázky

23. března 2008 v 13:18 | Zuzvinka

Pomeranče

21. března 2008 v 23:30 | zofinka

Pomeranče

Hlavně v chladnějším období nám pomeranče zajistí přísun vitaminu C, který nás bude chránit před chřipkou a nachlazením. Umí toho ale daleko více.
Pomeranče pochází z Asie a jižní Číny. Je známo přes 200 odrůd pomerančovníků od žlutooranžové po tmavě červenou barvu. POmeranč je proslulý svým bohatstvím vitaminu C, plod o váze 180g ho má 70 mg, což se rovná denní spotřebě člověka. Vitamin C zajistí duševní svěžest a vitalitu a účastní se mnoha chemických reakcí látkové přeměny.
Cenný je ale také pro obsah vitaminů skupiny B, hlavně biotinu, který se stará o pěkné vlasy a pokožku a dále pak kyseliny pantotenové a kyseliny listové, která podporuje krvetvorbu. Najdeme tu i vápník posilující kosti a zuby a hořčík pomáhající činnosti srdce a svalů. V neposlední řadě je třeba zmínit i selen, který posiluje imunitní systém. Pomeranče dokáží vzpružit organismus, zlepšit výkonnost a soustředění.
Účinky na organismus:
- dodává energii a svěžest
- chrání před chřipkou a nachlazením
- podporuje soustředění
- aktivuje tělesné žlázy
- posiluje imunitu
- stará se o krvetvorbu
- posiluje vazivové tkáně
- pomáhá při dietách
Při koupi pomerančů dbáme na to, aby byly pevné a relativně těžké vzhledem ke své velikosti, což značí, že obsahují hodně šťávy. Pokud je oloupeme, nebo vymačkáme šťávu, měli bychom vše hned zkonzumovat, protože jinak se působením světla ztratí vitamin C. Je ale mnohem zdravější jíst pomeranče i s dužninou, nejenom pít šťávu, protože dužnina obsahuje bioflavonoidy, rostlinné látky, které chrání vitamin C před oxidací a zvyšují mnohonásobně jeho účinnost. Pomerančová kůra může obsahovat jedové látky, proto bychom ji neměli používat (například do moučníků), ovšem dnes se dají koupit i chemicky neošetřené plody (například v prodejnách zdravé výživy).

Salátek na večeři

21. března 2008 v 20:23 | Zuzvinka
Potřebné suroviny:
100 g hlávkového salátu,
100 g ledového salátu,
1 větší rajče,
50 g papriky,
50 g okurky,
1 vejce vařené natvrdo,
100 g tuňáka ve vlastní šťávě ( nebo 100 g opečených či uvařených kuřecích prsíček),
1 lžíce italského dresinku (Hellmans),
3 lžíce netučného bílého jogurtu

Stravování

21. března 2008 v 20:09 | Zuzvinka
Stravování
Neexistují zázraky, je nutné dlouhodobě změnit stravovací návyky a udržovat je stále.
Jednostranné a rychlé diety nemají dlouhodobý efekt.
Jezte pravidelně
Jídlo si rozdělte do menších porcí a jezte pravidelně 4 - 6x za den. Způsob stravování formou tří hlavních jídel během dne je již překonanou minulostí. Dlouhý časový odstup mezi jednotlivými denními jídly totiž vyvolává nestabilní hladinu krevního cukru a nedostatečný přísun bílkovin. Navíc při tradičním stravování budete mít zvýšený "pocit hladu" a Vaše tělo bude stimulovat ukládání tuků na úkor ztráty aktivní svalové hmoty. Mezi jídly nic "nezobejte". Interval mezi jednotlivými jídly je individuální, většinou se pohybuje od 1,5 do 3 hodin. Snažte se jíst ještě dříve, než budete mít velký hlad. Pokud jíte až v okamžiku skutečně velkého pocitu hladu, trvá mozku déle si uvědomit, že jíte a většinou sníte více, než ve skutečnosti potřebujete. Naposledy jezte nejpozději 3 hodiny před spaním a samozřejmě jen lehké jídlo.
Snižte příjem kalorií
Omezte kalorická jídla a vybírejte si z jídel s menšími energetickými hodnotami. Váš denní energetický příjem při snižování hmotnosti by se měl pohybovat cca mezi 5.000 - 6.000 kJ (u žen).

Svačina 400 KJ / 95 kcal
Oběd 1.400 KJ / 333 kcal
Svačina 400 KJ / 95 kcal
Večeře 1.400 KJ / 333 kcal
Extra večeře 400 KJ / 95 kcal
Tento doporučovaný denní energetický příjem během snižování hmotnosti může být rozdílný, záleží na několika faktorech jako je pohlaví, věk, zdravotní stav, fyzická a psychická zátěž. U nižšího energetického příjmu je vždy nezbytný lékařský dohled.
Vybírejte si vyváženou potravu
Jezte vyvážená jídla s příjmem všech živin, vybírejte si potraviny bohaté na vitamíny, minerály,
kvalitní bílkoviny, vlákninu, omezte příjem cukrů a tuků (ale není vhodné je zcela vylučovat z jídelníčku). Doporučovaný poměr jednotlivých složek stravy při redukční dietě je: bílkoviny 30%, cukry 40%, tuky 30%, může se lišit dle jednotlivých nároků na zatížení organismu. Nedostatek nebo naopak přebytek každé z těchto složek vede k různým projevům poruch příjmu potravy a může vést k některým onemocněním. Pokud budete dlouhodobě konzumovat jednostranně zaměřenou potravu dojde k nerovnováze
a organismus bude mít tendenci energii více ukládat do tukových zásob (typickým příkladem může být
u velkých tlouštíků příliš konzumovaných cukrů a tuků, tělo i přes nadměrný energetický příjem trpí podvýživou a nedostatkem kvalitních bílkovin a má tendenci o to více shromažďovat energetické zásoby).
V jídelníčku by měla převládat zelenina (300 g denně), dostatek bílkovin (bílé maso, ryby, nízkotučné mléčné výrobky, luštěniny), ovoce, celozrnné pečivo, v omezeném množství pak uzeniny, minimální podíl sladkých a tučných jídel. Z tuků si vybírejte především rostlinné a lisované za studena.

Real thinspo 4

21. března 2008 v 15:19 | Zuzvinka


Real thinspo 3

21. března 2008 v 15:13 | Zuzvinka

Real thinspo 2

21. března 2008 v 15:09 | Zuzvinka

Real thinspo 1

21. března 2008 v 14:23 | Zuzvinka